Nakupování

Co je to zeolit a kde se uplatní

Především bychom měli zdůraznit, že zeolit je čistě přírodního původu. Není to žádný synteticky získaný preparát z laboratoře, jako je umělý kámen, epoxidová pryskyřice nebo podobné plastické hmoty. Vznikal před miliony lety sopečnou činností velmi zvláštním procesem sedimentace aluminosilikátových částic na oceánském dně. Díky vysoké teplotě a chemické reakci sedimentů s vodou docházelo k vytváření zvláštní vnitřní struktury, se kterou se jinde v přírodě nesetkáte. Uvnitř vznikající horniny se vytvářela hustá síť dutinek, připomínajících koupelovou houbu.

filtrace v bazénu

Když vezmete v koupelně mycí houbu do ruky a namočíte jí do vody, je schopná absorbovat velké množství vody a udržet ji v sobě dlouhou dobu. Totéž platí o zeolitu, je to vynikající absorbent některých částic, které se nachází v ovzduší nebo ve vodě.

Této vlastnosti se využívá v mnoha oborech a jedním z těch nejznámějších je úprava vody – filtrace. Zeolit dokáže z vody vytáhnout mechanické nečistoty a zároveň některé toxické látky dusíkatého původu, např. amoniak. To je velmi cenné hlavně ve vodárenských zařízeních a v bazénech, kde se čpavek (amoniak) vyskytuje velmi často. Například při koupání se do vody uvolňuje z našeho potu – z pokožky.

voda v bazénu

Zeolit zastoupí i filtrační písek

Zeolit je dobře tvárný kámen a lze jej opracovat do různých frakcí. Jestliže vytvoříme frakci o velikosti zrn mezi 0,6 a 1,2 mm, s ostrými hranami, máme perfektní materiál do bazénové filtrace, který konkuruje takto upravenému filtračnímu křemičitému písku. Zeolit dokáže totéž a ještě navíc zachytává nečistoty uvnitř, což písek nedokáže. K tomu ještě připočtěme schopnost vychytávak z vody čpavek a máme perfektní prostředek, který navíc šetří chemické chlorové a jiné přípravky pro desinfekci vody. Jak vidíte, se zeolitem lze docílit velmi čisté vody v nádrži, nezávisle na tom, jak je velká. Hodí se do filtračního zařízení plaveckých bazénů i menších bazénků na zahradách, případně do vířivek.