Domácnost

Celoroční mobilní domy s cenou pod půl milionu

Mobilní domy si mnoho lidí představuje jen jako sezonní, chatové domky pro letní pobyt, ovšem není to tak docela pravda. Mnoho z nich se vyrábí zcela záměrně pro celoroční provoz, a leckdy ani nepoznáte, že jde o mobilní stavbu, kterou na místo usadil jeřáb, a kterou byste jen stěží rozeznali od nízkoenergetických staveb na základové desce.

Většina celoročních mobilních domů se staví jako velmi komfortní řešení, čemuž také odpovídá cena. Počítejte obvykle s částkou nad milion korun, v závislosti na velikosti a vybavení objektu. Dají se však pořídit i domy levnější, určené i pro bydlení v zimních měsících.

sukulenty na parapetu

Některé domy se dají dodatečně zateplit

Celoročně obyvatelné mobilní domy, které se prodávají např. jako použité, za velmi nízkou cenu, řekněme pod 400 tisíc korun, mohou mít jedinou nevýhodu. A sice větší spotřebu paliva v zimním období a nižší izolační schopnosti. Mají sice v oknech dvojitá skla a izolované stěny, případně i strop či podlahu, ovšem dají se dodatečně zateplit např. dřevěným obkladem a minerální vatou a dalšími stavebními materiály. Pokud jste trochu zruční kutilové, zvládnete dodatečné zateplení i sami a celková částka za pořízení bydlení bude stále velmi nízká ve srovnání s tím, co dnes nabízí např. realitní makléři.

bílé okno

Takové objekty ovšem nejsou podřadné z hlediska funkčnosti či životnosti, mají k dispozici poměrně velkou obytnou plochu, např. u domu Willerby Lymhurst D https://www.top-mobilnidomy.cz/mobilheimy/willerby-lynhurst-d-1412/ je to zhruba 45 m2, mají zabudované systémy vytápění (buď elektrokotel, přímotopy, plynové topení nebo krb či krbová kamna na dřevo), jsou kompletně vybavené spotřebiči i nábytkem, a to velmi útulně a komfortně. Ostatně, můžete se o tom přesvědčit sami buď na fotodokumentaci, a nejlépe osobní prohlídkou.

Celoroční mobilní domy v této cenové kategorii mají k dispozici oddělenou koupelnu, obývací pokoj, ložnice i kuchyňku s jídelním koutem. Necháte-li takový objekt umístit např. v rekreační zóně, na vlastním pozemku s okrasnou a užitkovou zahradou, v podstatě vám bude jasné, že k životu vám tento způsob bydlení naprosto vyhovuje.