Nakupování

Maca a kotvičník jsou rostliny vhodné pro odbourání stresu

Maca a Kotvičník se řadí do skupiny bylin, které se nazývají „adaptogeny“. Název úzce souvisí se schopností adaptace na stres a stresové situace. Budete-li adaptogeny užívat pravidelně, napravíte ve vašem těle celou řadu negativních vlivů, které jste si způsobili sami buď nevhodnou stravou, pracovním přetížením, nedostatkem pohybu, anebo nevhodným životním stylem, případně čistě z nevědomosti.

vliv stresu

Adaptogenní rostilny rostou mnohdy v drsných podmínkách, a aby se jim dokázaly přizpůsobit, potřebují do svých kořenů vtěsnat spoustu živin, z jejichž zásob pak čerpají v náročnějším období. A právě složení a množství těchto látek je velmi prospěšné pro lidský organismus. Lidé to zjistili již dávno, před tisíci lety, a to jak v Peru, tak i v Indii nebo ve starověké Číně.

pracovní přetížení

Do adaptogenních rostlin kromě Macy a Kotvičníku patří i známý Ženšen korejský, Sibiřský ženšen neboli Eleuterokok, Rozchodnice růžová a Ashwagandha.

Výhodou užívání těchto rostlin je absence vedlejších nežádoucích efektů, v podstatě je lze konzumovat celoročně, v doporučovaném dávkování, protože obsah výživných prvků je natolik velký, že při vyšších dávkách mohou vyvolat přetížení trávicí soustavy, jater a ledvin.

Odstranění stresu je zásadní pro běžné každodenní fungování, krátkodobý stres je spíše stimulativní a nemá tak zásadní vliv, mnohem horší je stres chronický, mírnější, ale dlouhotrvající. Ten vyčerpává nadledvinky a narušuje hormonální rovnováhu v těle, což neznamená jen problémy v sexuální oblasti, ale i ve všem ostatním.

Narušené hormony vám způsobí problémy s nervovou soustavou a prací mozku, budou mít vliv na imunitní systém, krevní oběh, trávení potravy a celkovou regeneraci organismu. Hormonální dysbalance způsobuje i nespavost, vyvolává depresivní nálady a ztěžuje už tak obtížné období i ženám v menopauze.