Nakupování

Zdravý bazén = zdravé koupání

Kvalita vody je skutečně nejpodstatnějším ukazatelem nejen pro životní prostředí, ale také pro koupání. Proto se na ni klade tak veliký důraz. Důležité je zejména PH vody, které zjistíme pomocí různých pomůcek, abychom si tak chránili naše zdraví.
Co je to vlastně PH
Tuto zkratku nejspíš známe naprosto všichni, ale možná nevíme úplně, co se pod ní vlastně ukrývá. Pochází z anglického slova „potencial of hydrogen“, tedy potenciál vodíku. Určuje kyselost a zásaditost na stupnici 0-14, přičemž 0-6,9 řadíme mezi kyselé, hodnotu 7 chápeme jako neutrální a hodnoty 7,1-14 jako zásadité.Přitom víme, že právě přílišná kyselost nám lidem vůbec neprospívá.
Právě proto se nám bude hodit jednouchý elektronický ph tester, který nám rychle řekne, jak na tom vlastně jsme. K němu je přiložena barevná stupnice, která ukazuje škálu výše popsanou.dno
Nezbytné úpravy
Ještě než zahájíte samotné měření, začněte úpravou tvrdosti vody. Někteří mají studnu, takže se rozhodnou jít touto cestou. Určitě ušetříte, ale většinou počítejte také s tím, že voda tu bude poněkud tvrdší, než by se mohlo zdát. Proto je třeba ji změkčit pomocí chemie, která bývá označena Ca. K zjištění, jak jste na tom s tvrdostí vody právě vy, slouží kapkové testery, které vás vyjdou zhruba na 400 Kč.
Úprava PH
To by se mělo pohybovat v hodnotách zhruba 7-7,4.Pokud by bylo vyšší, nemusela by až tolik fungovat bazénová chemie nebo dojde k podráždění pokožky či očí. U nižších hodnot vám zase hrozí koroze nebo blednutí barev. Proto přistupujte ke kontrole nejméně jednou za 14 dní. Pokud nás provází delší parné období, pak i klidně o něco častěji. Jednotlivé hodnoty se pak dají samozřejmě upravit podle k tomu určené bazénové chemie.
Léčba šokem
Jakmile máte hotovo, je třeba ještě dodat vaší koupeli správnou dávku chlóru, která provede první odstranění řas a virů. Během této doby (zhruba 24 hodin) je dobré provádět neustálou filtraci. Pak už se konečně můžete jít koupat. Většinou se používají speciální tablety, které se o všechno postarají za vás. Budete tak mít neustále čirou a jiskřivou vodu, která vás láká k příjemné koupeli.water1