Nezařazené

Na zkušenou ven

Ti, kdo mají dobrodružného ducha a mají pocit, že v Čechách už je nic nového nečeká a mají zde skončenou ať už středoškolskou nebo vysokoškolskou formu studia, zkouší se poohlížet po možnostech studia v zahraničí.
zvýrazňovač na učebnici
Pokud se obáváte, že byste to sami na vlastní pěst nezvládli, je zde pro vás program Erasmus, který vznikl pro ty, kteří se chtějí vzdělávat na některé z vysokých škol v rámci Evropy. Kromě států náležejících do společenství Evropské unie je možné studovat i ve Švýcarsku nebo Norsku. Na studium se mohou přihlásit nejen studenti, ale i učitelé samotní. Tuto formu zahraničního studia nabízí vysoké školy, ale nejen ty, tuto službu poskytují i vyšší odborné školy. Každá z nich je v kontaktu s některou ze zahraničních univerzit a vybírá nové studenty dle svých požadavků, které se mohou lišit. Společnými jmenovateli při výběru je samozřejmě prospěch, důvod, proč studovat v zahraničí a samozřejmě také stupeň znalosti daného jazyka. K samotnému výběru pak školy přistupují každoročně počátkem měsíce března.
Forem studia prostřednictvím Erasmu je několik, od několika týdenních kurzů studia konkrétního cizího jazyk, před stáže či dlouhodobé studijní pobyty.
hromadné studium
Pro ty, co mají opravdu dobrý prospěch, existuje podpora ve formě stipendií, které poskytují univerzity nebo nadační fondy. Podrobnější informace pak zájemcům poskytne Ministerstvo školství.
Pokud nemáte dostatečně dobrý prospěch k udělení stipendia, můžete zkusit studovat mimo Čechy samy, podmínky budete mít stejné, jako místní studující, tedy pokud se na škole nehradí školné, nebude vyžadováno ani po vás, i když jste zahraniční student. V rámci států Evropské unie nemusíte mít ani studentské vízum, pokud budete přijati, stačí to pouze sdělit na úřadu příslušného státu. Počítat však musíte s tím, že papírování kolem toho bude náročnější, poohlédnout se budete muset i po ubytovacích prostorách.