Ekonomika

I podnikatelé si půjčují

I když by v soukromém podnikání měly příjmy těch, kteří se mu věnují, odpovídat jejich pracovitosti a nápaditosti, je nejednou skutečností, že ani ti, kteří jsou v tomto ohledu naprosto dokonalí, nemusí mít zrovna spokojený život v dostatku. Protože kromě zmíněných vlastností musí mít takoví podnikatelé rovněž štěstí. A protože je štěstí vrtkavé, nejednou se dostane kdekdo ze soukromníků do klidně i naprosto nezvládnutelných obtíží.

Ale znamenají takové ekonomické potíže, že se s nimi nedá nic dělat a že se musí někdo, komu se nevede, smířit s tímto stavem věcí a buď si utáhnout opasek, nebo se svojí živností skončit?

otevřená portmonka

To určitě ne. I když se někdy dočasně nevede, naděje na to, že jednou zase bude lépe, umírá jako poslední. A když to vypadá, že není všem dnům konec, že se po těžkém období vše zase obrátí k lepšímu, může nejednou pomoci i půjčka. Samozřejmě za předpokladu, že ji takový podnikatel dostane, a to za podmínek, jež jsou pro něj zvládnutelné.

Je možné vzít si půjčku, investovat ji do podnikání, kterému se právě nedaří, a tak se dočkat lepší budoucnosti. Jenže než podnikateli někde někdo půjčí, musí tento vyhovět všem požadavkům, jež jsou na něj oslovenou finanční institucí kladené. Musí mít dejme tomu dobře vypadající daňové přiznání a dost velké příjmy, potřebuje čisté registry dlužníků a podobně.

české bankovky

A když toto dotyčný nabídnout nemůže? Pak jsou pro něj jako dělané hypotéky bez registru. Ty totiž lze získat i tehdy, když není žadatel nijak dokonalý. I když samozřejmě i zde nějaké ty podmínky ke splnění jsou, ovšem tyto jsou daleko zvládnutelnější než podmínky bank. Zde stačí vlastnit nemovitost, která by se dala dát do zástavy, a logicky musí mít zájemce o takovou půjčku i schopnost splácet. Ale tím to končí.

A proto si podnikatelé zde, u nebankovní společnosti, daleko spíše přijdou na své.