Vztahy

Sousedské patero

Už se Vám stalo, že jste se vrátili z práce domů a všude pohroma? Mokré, kapající zdi a ejhle sousedka Vás, jistě omylem vytopila. Jedna z velkých nevýhod panelákového bydlení. Vytopením, to však končit nemusí, máme tu hotový seznam jiných pohrom, večerní hluk, dupání, křik, bouchání a jiné.

panelákový dům

Vztahy mohou vygradovat až do fáze, kdy se řeší stěhování a nejlépe do rodinného domu, ať je klid od těchto sousedů. Upozorňujeme, že bydlení v domečku má také své úskalí se sousedy, tedy pokud nebydlíte někde na pokraji lesa.

Problém vzniká, obzvlášť sousedí-li zahrady či domy vedle sebe, tady ve většině případů narazíme. Sepsali jsme pro vás patero, abyste se vyhnuli, dopředu nepříjemnostem.

    1. Než koupíte daný domek, zjistěte si něco o sousedech, nebo je před koupí zajděte navštívit a seznámit se. Úplně nejlepší variantou je koupit dům se zahradou, který s nikým nesousedí.

    2. Sousedí-li zahrady, tak mějte na mysli, že pokud budete chtít něco stavět na svém pozemku, musíte dodržet určitou vzdálenost od hranice pozemku souseda, tedy minimálně 2 metry od hranice, také záleží dost na tom, co vlastně budete chtít stavět. Pokud to není možné dodržet, tak je na místě jít za sousedy, domluvit se a mít nejlépe jeho písemný souhlas.

dům v přírodě

    3. Pokud má vaše zahrada krásně vzrostlé stromy například jabloně, jejichž větve s plody, jsou i na sousedním pozemku, pak byste měli vědět, že vám soused musí umožnit, jít si plody otrhat, protože jeho jsou pouze ty, co spadly na zem. Pokaždé neplatí, co je na mém pozemku, je automaticky moje! To samé pak platí i na opak!

    4. Plánujete na zahradě oslavu s grilováním a už teď víte, že bude hluční nejméně do půlnoci? Poté si za sousedy, také zajděte a domluvte se s nimi, zda jim to nevadí. Bydlení v domku, neznamená, že můžete všechno!

5. Posledním bodem se stávají domácí mazlíčci, spíše tedy venkovní mazlíci. Mít zvířátko na zahradě je super, ale musíme brát ohledy na ostatní! Je potřeba zajistit dopředu zahradu, proti případnému zdrhání. Všichni si s jistotou představíme z drhajícího psa, kočku, ale i taková slepice, může nadělat paseku, kord na pískovišti pro děti. Nikdo nemá rád slepičince!

Tak milí sousedé, buďte na sebe i na své okolí hodní a bude se nám krásně žít.