Online

Nejběžněji používané materiály u zábradlí na schodiště

Je jasné, že zábradlí u schodiště velmi často přehlížíme. Málokdy mu věnujeme byť i jen sebemenší pohled, byť jeho služby využíváme dnes a denně. Pro některé lidi by bez něj schody představovaly nepřekonatelnou překážku, jiné zase zachránilo od ošklivého pádu a případného vážného zranění. Stačí se však jen trochu podívat, a hned si uvědomíme, jakou bohatost materiálů i tvarů nám nabízí. Podíváme se na ty nejběžnější.zdobené kamenné zábradlí

Není pochyb o tom, že v minulosti dominoval, alespoň co se šlechtických sídel a hradů týče, kámen. Byl dostatečně pevný, trvanlivý a velmi odolný. Avšak výroba zábradlí z tohoto materiálu byla velmi pracná a nákladná. Samotná koupě materiálu přišla na poměrně velkou částku peněz, zvlášť pokud jste chtěli mít kvalitní. Navíc má poměrně chladný vzhled, který se do interiéru skutečně příliš nehodí.

Není tedy divu, že ještě častěji bylo používáno dřevo. To je podstatně levnější, snadněji opracovatelné a také propůjčuje interiéru teplý vzhled. Cena byla mnohem nižší, tedy pokud nemluvíme o vzácném exotickém dřevu, jako byl například eben.

Je to tak dobrý materiál, že se v mnoha případech používá prakticky dodnes, i když zdaleka ne v takové míře, jako kdysi. Prvenství totiž převzal kov. Při správném nátěru se hodí dovnitř i ven, je mnohem pevnější než dřevo samotné a dá se vypracovat do skutečně ornamentálních tvarů.

Brzy si však lidé uvědomili, že ač má mnoho dobrých vlastností, přeci jen to není zrovna ideál. Především když se v létě rozpálilo tak, že jste na něj nemohli položit holou ruku, a v zimě naopak štípe, jak je zmrzlé. Navíc pokud není speciálně opracované, pak skutečně nevypadá pěkně.venkovní kovové zábradlí

Tak lidé začali používat to, co dělají dodnes: kombinaci kovu se dřevem nebo s plastem. Obvykle to vypadá tak, že prakticky celé zábradlí je kovové, jen na jeho rukojeť je nasazen dřevěný nebo plastový kryt. Vyřešilo to spoustu problémů a používá se to dodnes.

Toto byla samozřejmě jen malá ukázka, z čeho všeho může být zábradlí zhotoveno. Možností je mnohem více, ovšem ty již nejsou tak prominentní. A která se vám líbí nejvíc?