Byznys

Jak si spočítat mzdu?

Se mzdou je to nejednou bohužel docela složité. A třeba i složitější, než by to bylo člověku milé. A to nejenom proto, že taková odměna za práci nemusí být právě horentní, ale třeba i proto, že nejeden z našinců vlastně až do obdržení výplaty ani netuší, kolik peněz že to přesně dostane. A nejen že netuší, kolik mu dá zaměstnavatel dejme tomu na prémiích, které pro něj mohou být jenom pozitivním přilepšením, ale často dotyčný zaměstnanec neví ani to, kolik peněz že přesně dostane v rámci dohodnutého základního platu. Protože mu zaměstnavatel sice sdělil nějaký ten konkrétní údaj, ovšem v tom případě šlo o hrubou mzdu, tedy o to, kolik onen zaměstnavatel zaměstnanci dá. Ale nikoliv o to, kolik z takových peněz dojde až ke svému adresátovi.

jedno euro

Ona totiž není taková hrubá mzda určena jen pro zaměstnance samotného. Na té se současně přiživuje i stát, i zdravotní systém. A cestou od zaměstnavatele k zaměstnanci se z ní odkrojí příslušná procenta daně z příjmu a rovněž zdravotního a sociálního pojištění. Takže na konci nezbývá tolik peněz, kolik jich bylo na začátku.

A co má dělat zaměstnanec, když chce vědět, kolik že tedy skutečně dostane jenom sám pro sebe? Nechce-li to nechat na osudu nebo na zaměstnavatelově účetním, pak si to musí spočítat. Což je ale pro laika samo o sobě nesnadné.

evropské centy

Nesnadné, ale přesto zvládnutelné. Protože to s využitím internetové kalkulačky zvládne úplně každý. Pro zjištění výše toho, co je nazýváno čistá mzda výpočet není s podobnou pomocí nijak komplikovaný. Zadá se sem jednoduše několik požadovaných údajů, klikne se a je to.

Rázem je zřejmé, kolik si zaměstnanec vydělá, a nejen to, co pro něj určil jeho chlebodárce.

A k čemu jsou takové počty dobré? To dá klidně i jen rozum, ten zdravý selský nevyjímaje. Ten, kdo si onu čistou mzdu včas vypočítá, nemůže být nemile překvapen tím, kolik dostane. A nehrozí, že by mu to neplánovaně zkomplikovalo život.